چرا شزم می‌تواند ثور را شکست دهد؟ و چرا نمی‌تواند؟+جدید

چرا شزم می‌تواند ثور را شکست دهد؟ و چرا نمی‌تواند؟ – ویجیاتو


انارگیفت

شخصیت‌های زیادی را نمی‌توان در دنیای کمیک‌های دی‌سی پیدا کرد که از نظر قدرت و توانایی در حد سوپرمن باشند؛ در هر حال هر چه باشد آخرین فرزند کریپتون پرچم‌دار کمیک‌های دی‌سی است. با این حال یک شخصیت وجود دارد که تقریباً همان سوپرمن است و می‌تواند جایگزین خوبی برای او باشد. شخصیت که درباره‌اش حرف می‌زنیم شزم است!

شاید حتی بعضی از مخاطبان معتقد باشند که شزم از سوپرمن هم قدرتمندتر است؛ چرا که او نقطه ضعفی مثل سنگ‌های کریپتونایت ندارد و از طرف دیگر از توانایی‌های جادویی هم بهره می‌برد.

شاید بهتر باشد برای بررسی عملکرد شزم، او را در برابر یکی دیگر از شخصیت‌هایی قرار دهیم که او نیز مثل سوپرمن بسیار قدرتمند است، شخصیتی از دنیایی دیگر؛ ثور!

مطمئناً مبارزه ثور و شزم جذاب خواهد بود؛ هر دوی آن‌ها از قدرت‌های فیزیکی و جادویی بهره می‌برند و نقطه ضعف بزرگی ندارند. در ادامه ۵ دلیل که شزم برنده مبارزه خواهد بود و ۵ دلیل برای این که شزم نمی‌تواند از پس ثور بربیاید را بیان می‌کنیم. ما را در ویجیاتو همراهی کنید.

می‌تواند: توانایی‌ها و قدرت‌های مستقل، بدون سقف محدودیت

از هر نظر که نگاه کنیم، شزم منبع قدرت‌های جادویی است که به چیزی مثل خورشید یا پتک متکی نیست. فقط لازم است تا بیلی بتسون فریاد بزند «شزم!« و قدرت ۶ خدای دنیای دی‌سی در دسترس او قرار بگیرند.

با در نظر گرفتن این که قدرت‌های شزم به طور ذاتی از جنس جادو هستند، تعریف یک سقف برای آن‌ها نیز سخت خواهد بود. همین باعث می‌شود توانایی‌های او مثل نیرو، سرعت، پرواز، آسیب ناپذیری و استحکام تقریباً بدون محدودیت باشند. تنها نقطه ضعف احتمالی شزم، هویت انسانی نوجوانش است.

نمی‌تواند: او فقط یک بچه است

بیلی بتسون فقط یک نوجوان است که توانایی چندین خدای قدرتمند دنیای دی‌سی را در اختیار دارد. با این که او دانش سالامون (Solomon) را برای راهنمایی‌اش در اختیار دارد، اما نحوه استفاده بیلی از توانایی‌هایش، خود نشان از بی‌تجربگی دارد.

شزم را می‌توان قهرمانی دید که اگر لازم باشد، حتی قادر به بهره‌گیری از خشونت زیاد یا خون‌ریزی نیست؛ آن هم به خاطر این که بیلی فقط یک بچه با قلبی رئوف است. احتمالاً او از این نظر حتی از سوپرمن هم بچه مثبت‌تر باشد.

می‌تواند: برق متحد او است

به جز مشت‌هایش، سلاح اصلی و منبع قدرت‌های شزم، برق جادویی او است. این برق توسط شزمِ جادوگر به او داده شده که خودش قبل از بیلی از آن استفاده می‌کرده. این همان برقی است که حتی می‌تواند سوپرمن را نیز زمین‌گیر کند.

به همین دلیل، و با توجه به نحوه استفاده شزم از این برق، احتمال زیادی دارد که او بتواند ثور را نیز شکست دهد. این که چطور برق جادویی شزم در دنیای دی‌سی عمل می‌کند، به نوعی یک برگ برنده محسوب می‌شود و اگر مرد فولادین در برابرش چندان شانس نداشته باشد، ثور نیز ممکن است قسر در نرود.

نمی‌تواند: برق متحد ثور هم است

ثور که خدای رعد است، از برق نیز بهره می‌گیرد. او می‌تواند برق و دیگر شکل‌های الکتریسیته را به وسیله میولنیر (Mjolnir)، و حتی گاهی بدون آن، کنترل کند.

این که چقدر برق ثور خاصیت جادویی دارد می‌تواند مورد بحث قرار بگیرد. خیلی راحت نمی‌توان در مورد جادویی بودن برق ثور صحبت کرد اما استفاده شدن آن توسط میولنیر (که سلاحی جادویی است) ممکن است خواص جادویی را به آن اضافه کند.

می‌تواند: قدرت چندین خدا را دارد

شزم نه قدرت یک، بلکه قدرت شش خدا را دارد که حتی اگر نیاز باشد می‌تواند آن‌ها را با دیگران نیز به اشتراک بگذارد. این خدایان از دنیای مادی نیز خارج هستند و قوانین ابعاد مادی بر آن‌ها تأثیر نمی‌گذارند.

شاید بتوان گفت چنین قدرتی شبیه به داشتن شش ازگاردی (یا حتی موجوداتی قدرتمندتر) در کنار خود است. از طرف دیگر تعریف خدا در دنیای مارول چندان واضح نیست. خدایان در دنیای دی‌سی با خدایانی که در مارول دیده‌ایم تفاوت دارند؛ آن‌ها خیلی زیاد با موجوداتی فانی ارتباط برقرار نمی‌کنند چرا که دغدغه‌های مهم خود را برای رسیدگی دارند.

نمی‌تواند: ثور یک خدا است

حالا که بحث خدایان مطرح شده، باید گفت که از دید انسان‌های زمین ثور نیز یک خدا است و عنوان خدای رعد را به یدک می‌کشد. در حالی که شزم از توانایی‌های شش خدا بهره می‌برد، اما او یک خدا نیست و فقط از قدرت‌های آن‌ها استفاده می‌کند.

ثور خودش یک منبع قدرت است. اگر شزم به جای دی‌سی در دنیای مارول حضور داشت، شاید ثور نیز یکی از موجوداتی می‌شد که به شزم اجازه قرض گرفتن قدرتش را می‌داد. از طرف دیگر در دنیای دی‌سی، وقتی یک موجودی مثل یک خدا به موجودی فانی قدرت‌هایش را قرض می‌دهد، به این معنی نیست که آن موجود فانی به قدرتمندی آن خدا می‌شود.

می‌تواند: توانایی خلق متحدان خودش را دارد

تنها چیزی که ثور می‌تواند همراه خود در مبارزه‌ای عادلانه با شزم بیاورد، میولنیر است. با این حال شزم به لطف توانایی‌های جادویی‌اش، می‌تواند خانواده مارول [یا به عبارتی خانواده شزم] را که شامل ۵ دوست نزدیک بیلی بتسون هستند را احضار کند.

بیلی می‌تواند توانایی‌های شزم را بین خانواده مارول تقسیم کند. همین باعث می‌شود تا مبارزه شزم و ثور یک مبارزه ۱ به ۶ باشد. حالا شاید بگویید در این صورت ثور نیز می‌تواند کل ازگارد و اعضای اونجرز را نیز احضار کند که در آن وقت مبارزه بین شزم (تمام اعضای خانواده شزم از قدرت‌های شزم جادوگر استفاده می‌کنند) و ثور نخواهد بود!

نمی‌تواند: ثور تجربه بیش‌تری دارد

ثور قوی‌ترین ازگاردی و قدرتمندترین عضو اونجرز [هالک چشم‌غره می‌رود] است. قرن‌ها زندگی باعث شده تا او نبردها و جنگ‌های زیادی را تجربه کرده باشد.

با توجه به این که او هنوز زنده است، می‌توان با اطمینان گفت که او در نهایت از تمام نبردهایش جان سالم به در برده. به دست آوردن تجربه از تمام این اتفاقات چیزی است که بیلی بتسون جوان و شزم از آن بهره نمی‌برند. شاید شزم موجودی دانا باشد اما تجربه نبردهای ثور و زیرکی او را ندارد.

می‌تواند: ثور خیلی به میولنیر تکیه می‌کند

بدون میولنیر، احتمال این که ثور به شزم ببازد زیاد است؛ چرا که بسیاری از توانایی‌های جادویی ثور از این پتک جادویی سرچشمه می‌گیرند. شزم به چنین چیزی برای استفاده از جادویش نیاز ندارد و به راحتی می‌تواند نیرو، سرعت و استقامتش را تا حد زیادی بالا ببرد که حتی از ثور نیز پیشی بگیرد.

با این حال خیلی راحت نمی‌توان میولنیر را از این نبرد حذف کرد. ولی اگر بیش‌تر دقت کنیم، بیلی بتسون نیز قلب پاکی دارد و خیراندیش و صادق است… که این ویژگی‌ها ممکن است باعث شوند شایسته به دست گرفتن پتک ثور باشد. هر کسی که شایسته باشد نیاز به مشقت فراوان برای به دست گرفتن پتک ثور ندارد، حتی اگر در آن لحظه میولنیر در دستان خود ثور اودین‌سان باشد.

نمی‌تواند: آن‌ها قبلاً جنگیده‌اند و ثور برنده شده است

غیرقابل اجتناب نبود که در کراس‌اوور مارول و دی‌سی، شزم و ثور در برابر هم قرار بگیرند. از آن جایی که ثور چند مبارزه با سوپرمن داشته، این بار نویسندگان تصمیم گرفتند تا خدای رعد را در برابر شزم قرار دهند. در کمیک DC vs. Marvel در سال ۱۹۹۶، این دو در مقابل هم قرار گرفتند و ظاهراً ثور برنده مبارزه شد.

ثور توانست جلوی تبدیل شزم را با استفاده از میولنیر بگیرد. هر چند این عمل باعث شد تا پتک ثور به جای نامشخصی تلپورت شود. در نهایت بیلی بتسون مثل یک نوجوان در برابر خدای رعد قرار گرفت و ثور بدون زحمت توانست شکستش دهد.

نظر شما چیست؟ در مبارزه بین شزم و ثور کدام یک پیروز خواهد بود؟ دیدگاه‌هایتان را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

به مطالعه ادامه دهید:

منبع: Comic Book Resources

.کپی شد